Strom života - baobab

Autor1 rok pred
Obľúbené1

Baobab, strom opradený mnohými poverami a mýtmi. Veľa sa hovorí aj o jeho možných liečivých účinkoch a čoraz viac sa tak dostáva do povedomia verejnosti. Čo vlastne je baobab a čo je pravdy na jeho vplyve na naše zdravie?

Baobab – strom nie len z Afriky

Baobab je mohutný strom, ktorý rastie len v niektorých častiach Zeme. Rod baobab celkovo zahrňuje 9 druhov, z ktorých väčšinu nájdete na Madagaskare. (šesť druhov). Dva druhy majú pôvod v kontinentálnej Afrike a jeden pochádza z Arabského polostrova.

Baobab si určite nepomýlite so žiadnym iným stromom. Pochádza z rodu rastlín slezovitých. Baobab je opadavý listnatý strom s hrubým sudovitým kmeňom. Priemer kmeňu môže dosahovať 9 a viac metrov a môže dorásť až do výšky 30 metrov. Keď je strom bez listov zdá sa, že rastie naopak (koreňmi hore).

Staršie stromy majú duté kmene, ktoré vznikli zrastením viacerých stoniek. Dutý kmeň slúži ako zásobáreň vody. Baobab dokáže vo svojom kmeni zadržať niekoľko tisíc litrov vody . V závislosti od množstva zrážok sa tak obvod kmeňa môže meniť aj o desiatky centimetrov.

Kvety baobabu môžu mať rôznu farbu (v závislosti od druhu stromu) od bielej cez žltú až po červenú. Kvety visia dole a opeľujú ich netopiere alebo malé nočné opice, známe pod názvom galagy. Rozkvitnú vo večerných hodinách a ich opeľovanie je možné len v noci.

Kvety niektorých druhov stromu rozkvitnú v noci a do rána opadnú, niektoré druhy baobabu môžu kvitnúť niekoľko dní.

Plody baobabu sú veľké a podobajú sa kokosovým orechom s hladkou škrupinkou. Vnútri plodu je dužina so semenami. Plod začína schnúť už na strome a keď opadne je dužina prirodzene dehydratovaná a môže sa hneď pomlieť na prášok. Nie je potrebná žiadna tepelná úprava,  pasterizácia či pridávanie konzervačných látok. Z toho dôvodu sa môže prášok z dužiny plodu radiť k BIO potravinám a je ideálny aj pre RAW stravovanie.  Práve s pomletým práškom z dužiny sa môžete stretnúť na našom trhu.

Plod baobabu

Použitie baobabu

Domorodci zužitkujú všetky časti stromu. V oblasti kde rastie predstavuje základnú potravinu. Je možné konzumovať jeho listy, kvety, plody, korene sadeníc a aj výhonky.

Listy sa konzumujú čerstvé ale môžu sa aj variť podobne ako špenát. V sušenom stave sú výborným zahusťovadlom polievok, omáčok či dusených jedál.  

-         listy obsahujú množstvo  vápnika a bielkovín.

Dužina, ktorá je vo vnútri plodu sa môže pomlieť a používať vo forme prášku na prípravu nápojov alebo ako prísada do rôznych kaší či prívarkov. Môže sa jesť aj surová.

-         dužina obsahuje množstvo vitamínu C, antioxidanty a minerály ako draslík, zinok, horčík a železo

Zo semien v dužine sa získava baobabový olej, ktorý sa môže konzumovať, ale používa sa hlavne na starostlivosť o pokožku – zvlhčuje ju.

-         semená môžu obsahovať množstvo vlákniny, vápniku, železa a tiamínu

Dutý kmeň stromu slúži neraz ako zdroj vody ale aj ako zásobáreň, väzenie, krčma alebo si tu ľudia ukladajú rôzne pracovné náradie.

Kôra a aj vnútro stromu sú mäkké a vláknité. Z kôry stromu sa vyrábajú laná, povrazy, plátno na košele, robia sa z nich rôzne rohožky ale aj nepremokavé čiapky. Vlákna sa používajú aj ako struny hudobných nástrojov. Kôra sa za týmito účelmi zo stromu bežne olupuje. Strom tým nijako neutrpí. Baobab má vysokú regeneračnú schopnosť a chýbajúcu kôru nahradí rýchlo novou.

Všeliek baobab

Od pradávna sa baobab používal v tradičnom liečiteľstve. Rôzne časti stromu sa používali na liečbu malárie, tuberkulózy, zmiernenie horúčky, proti infekciám, hnačky, úplavice, bolesti zubov a aj dermatitíde (zápaly pokožky).

Tento všeliek sa tak stal stredobodom pozornosti modernej vedy, výskumov a štúdií. Na ich základe sa zistilo, že baobab obsahuje viacero dôležitých vitamínov, minerálov a živín, ktoré môžu mať protizápalové, antibakteriálne, antivírusové a antioxidačné vlastnosti.

Výsledky jednotlivých štúdií sa môžu líšiť v závislosti od miesta kde strom rastie a druhu stromu. Napríklad najviac železa, mangánu a vlákniny v dužine plodu bolo v plodoch, zo stromov z Keni, najviac minerálov (sodík, horčík, draslík, vápnik a fosfor) sa zas nachádza v plodoch z Malawi. Ako sa môže líšiť obsah živín v plodoch baobabu môžu sa líšiť aj jeho priaznivé účinky na ľudský organizmus.

Nutričné hodnoty baobabu, ktorý sa nachádza v Monk Baobab géle v 100 g:

Energia – 915,4/221,8  kJ/kcal

Bielkoviny – 2 g

Sacharidy – 26 g

-         z toho cukry – 17 g

Tuky – 0,2 g

-         z toho nasýtené – 0,1 g

Vláknina – 54 g

Soľ – 0,01 g

Vitamín C – 104 mg

Tiamín (vitamín B1) – 1,19 mg

Draslík – 2270 mg

Vápnik – 339 mg

Horčík – 148 mg

Výživové hodnoty prášku z dužiny baobabu sa môžu líšiť, vždy sú ale vyššie než množstvo živín v inom ovocí. Môžete sa stretnúť aj s tvrdením, že prášok môže obsahovať

-         10 krát viac vlákniny ako jablko

-         6 krát viac vitamínu C ako pomaranč

-         2 krát viac antioxidantov ako bobule acai

-         2 krát viac vápnika ako mlieko

-         4 krát viac draslíka ako banán

-         5 krát viac horčíka ako avokádo

Či to pravda je, alebo nie záleží od druhu a miesta kde baobab rastie. Tiež záleží na podmienkach v akých strom rastie (suché, daždivé, teplé počasie a pod.).

Vplyv baobabu na zdravie

Práškový baobab je známy hlavne pre svoj vysoký obsah vitamínu C. Okrem neho obsahuje ďalšie dôležité vitamíny (niacín - B3, tiamín – B1, B6, železo, draslík, horčík, vápnik  a zinok. Svojim zložením môže priaznivo vplývať na ľudský organizmus. Výskumy a štúdie sa zamerali na pár tvrdení, ktoré sa pripisujú baobabu. Niektoré výskumy sa robili na zvieratách, niektoré na ľuďoch. Aj keď väčšina výsledkov hovorí v prospech dužiny z baobabu výsledky nie je možné brať ako 100% pravdivé. To čo funguje na zvieratách, nemusí fungovať tak dobre v ľudskom organizme. Pri testoch na ľuďoch bol zas často sledovaný malí počet testovaných osôb.

Imunitný systém

Dužina baobabu môže mať až 6 krát vyšší obsah vitamínu C ako pomaranč.  V 100 g dužiny obsahuje 280 až 300 mg vitamínu C ( 100 g pomarančov len 51 mg vitamínu C). Tento vitamín spolu so zinkom zmierňujú priebeh infekcií dýchacích ciest, bežného prechladnutia a môžu byť účinné aj pri malárii.

Celkový obsah vitamínov a minerálov v prášku z baobabu udržuje imunitný systém v dobrej kondícii. Keď imunitný systém správne funguje ste viac chránení pred vírusmi, baktériami a aj pred rakovinou. Prášok z baobabu môže takto nepriamo slúžiť ako prevencia pred rakovinou.

Vstrebávanie železa

V ľudskom organizme všetko so všetkým súvisí. Bez vitamínu D organizmus nevstrebe a nevyužije vápnik a na podobnom princípe funguje aj vstrebávanie železa. Vitamín C pomáha lepšie vstrebávať hlavne nehémové železo.

Nehémové železo sa nachádza v rastlinách (orechy, fazuľa, marhule, banány, ...). Tento typ železa ľudský organizmus nedokáže vstrebať, jeho biologická dostupnosť je veľmi nízka. Aj napriek tomu, že konzumujete potraviny obsahujúce železo môžete trpieť jeho nedostatkom – anémiou. Vitamín C napomáha vstrebať aj tento typ železa.

Chudnutie

Chudnutie

Vláknina má úžasnú vlastnosť. Pri styku s vodou zväčší svoj objem, čo sa dá výborne využiť pri chudnutí. Baobab obsahuje vlákninu, ktorá v žalúdku zväčší objem a pocit sýtosti sa dostaví skôr ako keby ste konzumovali jedlo s minimom vlákniny.  Okrem toho vláknina môže spomaliť vyprázdňovanie žalúdka vďaka čomu sa budete cítiť dlhšie sýty.

Podľa štúdií stačí zvýšiť denný príjem vlákniny o 14 g a príjem kalórií sa po viac ako dvoch dňoch zníži o 10%. Za necelé štyri mesiace testované osoby schudli v priemere cca 2 kg. V prípade ľudí trpiacich obezitou bolo chudnutie výraznejšie. 14 g vlákniny denne navyše znížilo príjem kalórií cca o 18%. Za necelé štyri mesiace obézny ľudia zhodili 2, 5 kg.

Spomaľuje starnutie organizmu

Voľné radikály môžu byť príčinou zlého zdravotného stavu, vzniku karcinogénnych buniek a aj predčasného starnutia orgánov. Rôzne druhy antioxidantov zachytávajú rôzne typy voľných radikálov. Spomaľujú tak starnutie nie len pokožky ale aj ďalších orgánov v tele.

Vedecké štúdie preukázali množstvo rôznych druhov antioxidantov v dužine plodu baobabu

-         vitamín C

-         prokyanidín – antioxidant, zvyšuje účinnosť vitamínu C

-         flavonolglykozid – antioxidant, má cytostatické účinky na rakovinové nádory (spomaľujú delenie karcinogénnych buniek)

-         tilirosid – antioxidant, boli potvrdené aj jeho protizápalové a analgetické účinky

Pokožka

Práve na pokožke je najviac vidieť vplyv voľných radikálov, ktoré môžu vznikať vplyvom UV žiarenia. Pokiaľ užívate baobab na pokožku zachytávate voľné radikály len v jej vrchnej vrstve- Ak užívate baobab aj vnútorne vyživujete pokožku z vnútra. Množstvo a zloženie antioxidantov v prášku z baobabu zároveň podporuje tvorbu kolagénu v pokožke a zvyšuje aj obranyschopnosť elastínových a kolagénových vlákien. čím môže prinavrátiť pokožke pružnosť, sviežosť a pevnosť.

Kardiovaskulárny systém

Podľa ďalších štúdií antioxidanty v baobabe môžu zabraňovať poškodzovaniu buniek a vzniku zápalov. Testy sa urobili na myšiach a výskum sa zameral na srdce. Výsledky preukázali ochranné účinky dužiny plodov baobabu na srdce proti oxidačnému stresu.

Reguluje hladinu cukru v krvi

Prášok z dužiny baobabu môže regulovať hladinu cukru v krvi.  Aj menšie množstvo prášku z baobabu (1,88%)  pridaného do bieleho chleba spomalí zvyšovanie hladiny cukru v krvi, čím sa v krvi zníži aj množstvo inzulínu. Vláknina, ktorej je v baobabe tiež značné množstvo spomaľuje absorpciu cukru vďaka čomu udržuje hladinu cukru v krvi dlhodobo stabilizovanú.

Nežiaduce účinky baobabu

Všeobecne sa baobab považuje za bezpečnú surovinu. Obsahuje zložky, ktoré môžu byť prospešné pre udržanie zdravia.  Pravdou je, že obsahuje aj antinutričné látky, ktoré môžu znižovať vstrebávanie živín (fyláty, triesloviny a kyselina šťavelová). Obsah antinutrientov je v dužine baobabu ale zanedbateľný a pokiaľ je vaša strava pestrá a vyvážená nedostatku živín sa obávať nemusíte.

Pridanie prášku z baobabu do svojho jedálnička by mali s lekárom konzultovať tehotné a dojčiace ženy a aj osoby, ktoré užívajú lieky alebo majú zdravotné ťažkosti.

Strom života

Fakty, mýty a povery

O baobabe sa toho hovorí veľa. Súčasná veda môže odhaliť čo baobab obsahuje, ako vplýva na ľudský organizmus a aj to koľko má približne rokov. Veda ale nedokáže odpovedať na všetko.

-         mohutný baobab dokáže vo svojom kmeni zachytiť aj viac ako 100 000 litrov vody. Môže ju skladovať v dutom kmeni a priehlbinách v kôre.

-         najstarší baobab má vraj viac ako 6 000 rokov. Ak je to pravda tak tu bol ešte skôr ako pyramídy a môže si pamätať Saharu ešte ako nádhernú zelenú oblasť plnú rastlín a zvierat. Presný vek baobabu sa odhaduje dosť ťažko, nakoľko strom nemá letokruhy ale jeho peň je dutý. Predpokladá sa, že stromy sa môžu dožiť 2 000 až 3 000 rokov.

-         od roku 2005 deväť z trinástich najstarších afrických baobabov a päť zo šiestich najväčších stromov zahynulo, alebo došlo k odumretiu ich najstarších či najväčších stoniek. Presný dôvod sa nepozná, predpokladá sa, že dôvodom odumretia stromov môžu byť klimatické zmeny.

-         v Zimbabwe je starý a dutý baobab tak veľký, že sa v jeho kmeni môže ukryť 40 (niekde sa uvádza 60) ľudí.

-         zničiť baobab je náročné a bez použitia píly a sekery takmer nemožné. Vo svojom dutom kmeni ale aj dutých vláknach uchovávajú vodu, ktorá ich chráni aj pred požiarom. Ak ich zbavíte kôry nevyschnú, ako ostatné stromy,  ale vytvoria novú kôru.

-         baobab neodumrie ako klasické stromy. Veľký a mohutný strom jednoducho „zmizne“. Ako je to možné? Zhnije zvnútra a náhle sa zrúti. Zostane po ňom len hromada kôry a vlákien.

-         legenda hovorí, že v dávnej minulosti bol baobab hrdým a pyšným stromom a vládol menším. Jedného dňa sa na neho bohovia nahnevali, vytrhli ho zo zeme a strčili ho do pôdy opačne, koreňmi hore. Čo je na tom pravdy nezistíme, pravda ale je, že keď baobab nemá listy vyzerá akoby rástol naopak.

-         jeden z najväčších baobabov v Zambii je známy ako Kondanamwali (strom, ktorý pojedá dievčatá). Tento baobab sa vraj raz zamiloval do štyroch mladých dievčat, ktoré v jeho blízkosti žili. Keď dospeli a začali si hľadať manželov strom začal žiarliť. Jedného dňa, počas búrky otvoril svoj kmeň a dievčatá pohltil. Od tých čias ľudia, ktorí sa počas búrky schovajú v kmeni stromu počujú plač uväznených dievčat.

-         ďalšia legenda hovorí, že ak budete z baobabu trhať kvety zožerie vás lev. Ak ale budete piť vodu, v ktorej boli namočené semená baobabu budete chránení pred útokom krokodíla.

Baobab je strom života, ktorý odoláva času aj nástrahám počasia, nepoddá sa suchu, dažďu ani ohňu a domorodcom poskytuje všetko čo potrebujú. O jeho liečivých účinkoch nie sú dôveryhodné dôkazy, sú ale dôkazy o tom na čo všetko môžu vplývať živiny, ktoré baobab obsahuje. Pre domorodcov je baobab bohatým zdrojom živín, ktoré by z iných prístupných potravín nezískali. V našich končinách, kde máme prístup k všetkým potrebným vitamínom a minerálom môže Monk Baobab gél byť výborným okamžitým zdrojom živín. V uponáhľanej dobe, plnej fastfoodov a rýchleho občerstvenia je dobré občerstviť sa aj niečím výživným, zdravým a chutným.

 

Keď ti chýba vitalita a nemáš už silu

daj si dávku energie z Monk Baobab gélu. J

ZDROJE

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5694876/

https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/iron/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11396693/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26913549/

http://www.krugerpark.co.za/africa_baobab.html

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22260173/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1541-4337.12389

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6321735/

https://www.britannica.com/plant/baobab-tree-genus

https://www.medicalnewstoday.com/articles/306445

https://www.superfoodshop.sk/baobab-vyzivny-pozdrav-z-afriky/

https://baobab.sk/

https://www.healthline.com/nutrition/baobab#TOC_TITLE_HDR_9

https://www.healthline.com/nutrition/niacin-benefits#TOC_TITLE_HDR_5

https://draxe.com/nutrition/baobab/

Zanechajte nám Váš názor
Zanechajte odpoveď
Ak chcete napísať komentár, musíte sa prihlásiť.

Navigácia

Nastavenia

Vytvorte si účet ak si chcete uložiť obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet ak si chcete použivať zoznamy želaní.

Prihlásiť sa