Kakao a jeho prednosti

Autor1 rok pred
Obľúbené1

Kakao a antioxidanty

Okrem rady vitamínov tento bôb obsahuje rovnako ako ovocie, obilniny, orechy či zelenina antioxidačné zlúčeniny. Antioxidačné vlastnosti kakaa môžu súperiť s bobuľami Acai alebo čučoriedkami, ktoré sú jednými z najsilnejších antioxidantov. Tieto bôby prekonávajú antioxidačné vlastnosti červeného vína a aj zeleného čaju. Antioxidanty sú vyhľadávané hlavne pre svoje omladzujúce účinky.

Zaujímavý fakt o kakau

Za vznik čokolády ďakujeme kakau a za to zasa Aztékom. Podľa starej indiánskej legendy aztécky boh Quetzalocoatl (operený had) zostúpil z nebies, kde ukradol kakaovník a priniesol ho na zem. Podľa aztékov je kakaovník veľmi vzácny strom, symbol života a plodnosti.

Blahodárne účinky kakaa na srdce

Kakao má podpornú funkciu pre zdravý chod srdca. A nie len preto naše srdiečko často krát túži po výrobkoch z neho. Je to hlavne pre jeho skvelú a nezameniteľnú chuť. Aj keď, najviac sa ho vo svete skonzumuje v čokoláde. Nesladený poklad Aztékov  je obzvlášť dobrý pre tých, ktorí  bojujú s diabetom   alebo   citlivosťou   na   cukry.  Nezvyšuje hladinu   cukru   v krvi  a ani nevedie k výkyvom hladiny cukru.  To taktiež   zlepšuje   funkciu   buniek  a vďaka tomu sa cítime zdravší. Má nízky glykemický index ale vysoký podiel tuku. Preto s jeho konzumáciou to zasa netreba preháňať

Kakao - Kakaové bôby s lopatkou na ich naberanie

Pozitívny vplyv kakaa na psychickú pohodu

Zlúčeninám   v   kakau je   dlhodobo   pripisovaný účinok s   rastúcou   úrovňou   a   vyvážením   serotonínu ,  čo prispieva   k   pocitu   spokojnosti   a   šťastia . Udržiavanie rovnováhy serotonínu zároveň pomáha aj proti PMS. Výrobky z týchto bôbov sa už stáročia používajú ako afrodiziakum.

Pôsobenie kakaa na funkcie mozgu

Kakao okrem iného obsahuje aj kofeín, a spolu v kombinácií s vitamínmi a minerálmi čo obsahuje, pozitívne ovplyvňuje mozgovú činnosť. Vďaka tejto kombinácii sa dokážete lepšie sústrediť. Okrem iného kakao tlmí aj pocit únavy a optimalizuje mozgovú činnosť.

Ďalšie blahodárne látky obsiahnuté v kakau

Teobromín, ktorý sa vyskytuje hlavne v kakau, má jemný dlhotrvajúci stimulačný účinok na organizmus. Používa sa aj v medicíne ako diuretikum,  vazodilatancium  a srdcový stimulant.

Fenyletylamín je   jeden   zo   stimulátorov nálady .  V   kombinácii   s   teobromínom ,  môže   fenyletylamín   pozdvihnúť   vašu   náladu   a   máte   pocit ,  čo   sa   dá popísať len   ako   pocit   pohody .  Fenyletylamín   je  aj jemné  antidepresívum ,  ktoré funguje   podobne   ako prísun do   tela   endogénneho   dopamínu   a   adrenalínu   ( v  nízkych dávkach).

Ďalšie pozitívne účinky kakaa

  • Zlepšuje krvný obeh
  • Pôsobí proti starnutiu
  • Potláča kašeľ
  • Znižuje hladinu cholesterolu
  • Zvyšuje výkon mozgu
Zanechajte nám Váš názor
Zanechajte odpoveď
Ak chcete napísať komentár, musíte sa prihlásiť.

Navigácia

Nastavenia

Vytvorte si účet ak si chcete uložiť obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet ak si chcete použivať zoznamy želaní.

Prihlásiť sa