Energetické gély - tajomstvo výkonu

Autor3 roky pred dna
Obľúbené1

Energetické gély - tajomstvo výkonu

Premýšľali ste niekedy, ako môžu športovci udržať energiu na neuveriteľne dlhé vzdialenosti? Pozrime sa na energetické gély a ako zohrávajú významnú úlohu pri udržiavaní energie, aby udržali športový výkon na vrchole.

Nemôžem si pomôcť, ale vždy som prekvapený, keď čítam príbehy o športovcoch, ktorí prekonávajú závratné vytrvalostné preteky, pri rýchlostiach a vzdialenostiach, ktoré by väčšina z nás považovala za „dlhú cestu“ v aute. Často sa pýtam, či je to jednoducho genetika týchto atlétov, ktorá im umožňuje robiť také neuveriteľné výkony znovu a znovu, alebo je tu viac než len gén a tréning? Mohli by sme my obyčajní smrteľníci využiť niektoré z ich tajomstiev na zvýšenie našej vlastnej výkonnosti v našich obľúbených športových aktivitách?

Odpoveď je našťastie áno, a je to oveľa jednoduchšie, než si možno myslíte. Keď cvičíme, naše telo páli 2 zdroje energie, sacharidy a tuky. Tento proces spaľovania energie sa deje v dôsledku mnohých faktorov, vrátane srdcovej frekvencie, úrovne telesnej kondície, vašej stravy a spôsobu, akým ste vycvičili svoje telo, aby ste vyčerpali príslušné zdroje paliva. To je veľmi základný prehľad o veľmi zložitom procese, ale všetko, čo naozaj potrebujeme pochopiť, je, že pri výkone spaľujeme energiu.

Takže, keď cvičíme - začneme spaľovať energiu vo forme sacharidov a tukov. Čo s tým môžeme urobiť? Základnou myšlienkou 'Energetických gélov ' je nahradiť sacharidy spálené počas cvičenia. Bez dopĺňania sacharidov spaľujeme sacharidy uložené v našom tele (naša zásoba energie) a nakoniec nám môže dôjsť para. Keď sa to stane, účinky sú okamžite rozpoznateľné a športovci to často označujú ako "náraz do steny". V okamihu, keď vaše telo nemá nič nazvyš a vy máte doslova pocit, že ste narazili tvárou do neviditeľnej tehlovej steny! To môže byť bolestivé, nielen fyzicky, ale aj psychicky. Predstavte si, že sa vám to stane 1 kilometer pred prekročením cieľovej čiary po mesiacoch tréningu a prípravy si svoje preteky a jednoduchý dôvod, prečo to takto dopadlo, nebol z nedostatku úsilia alebo snahy, ale iba z dôvodu nedostatočného pochopenia správneho doplňania energie.

Vyzbrojení týmito novými vedomosťami sa myšlienky okamžite obrátia na to „ako doplním sacharidy počas cvičenia?“ "Koľko by som ich mal konzumovať?" "Je to 1 sacharid za každý spálený sacharid?" V tomto bode vchádzame do mínového poľa vedeckého výskumu, pričom každá spoločnosť vyhlasuje, že odomkla tajomstvo dokonalému pomeru. Vedecký výskum je všade na túto tému, ale nechajte všetky mätúce argumenty a protichodné tvrdenia, aby nás nevyrušovali. Rozšírenie vašich vedomostí na túto tému je kľúčom k zlepšeniu celkového výkonu.

V skutočnosti sme všetci jedineční. My všetci máme rôzne spôsoby, ktorými naše telo reaguje na určité potraviny a množstvá. Máme vlastné tréningové postupy, žijeme svoje vlastné životy, rodinné záväzky, pracovné miesta ... zoznam je nekonečný, zriedka niekedy taký, ktorý sa podobá iným osobám ... a ďaleko od života na plný úväzok športovcov! Nič nie je stratené, teraz však vieme, že počas cvičenia musíme dopĺňať sacharidy a najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je použiť „energetický gél“.

Energetický gél je zmes zložiek vo forme gélu (zvyčajne obsiahnutá v jednorazovom vrecúšku), ktorá je malá, ľahko sa prenáša a môže byť konzumovaná počas cvičenia bez prílišného úsilia na pomoc pri dopĺňaní stratených sacharidov. Sacharidy nemôžu byť nahradené „1 za 1“, namiesto toho myšlienka energetického gélu je doplnenie niektorých stratených sacharidov a spomalenie rýchlosti straty energie predtým, ako dôjde k úplnému vybitiu energie. Gél je pre vaše telo oveľa jednoduchšie stráviť a absorbovať ako tuhé potraviny. Keď vaše telo musí rozobrať pevné potraviny, musí pracovať oveľa ťažšie a v skutočnosti sa zvýši množstvo energie, ktorú používate na pohon tráviaceho procesu. Takže riešením tohto problému sú gély.

Typ sacharidov, ktoré konzumujete, má tiež výrazný vplyv na výkon. Všetci vieme, že ak dáme malým deťom cukor, skáču až po strop a potom náhle prestanú a často sa stávajú veľmi nevrlými a zaspávajú kdekoľvek. Tento „cukrové besnenie“ pochádza z cukrov s vysokým glykemickým indexom. Sacharidy, ktoré spôsobujú, že hladina cukru v krvi veľmi rýchlo narastie. Nevýhodou toho je však tzv. „sugar spike“ efekt, kedy pri rýchlom poklese hladiny krvného cukru vás nechá v oveľa horšej pozícii, než predtým, ako ste dodali telu cukot. Z hľadiska vytrvalostného výkonu to nie je dobré riešenie. Z takejto havárie s cukrom môžete sami vyvolať stav známy ako „hypoglykémia“, čo môže byť veľmi nebezpečné. Nielen, že to zničí vaše preteky, ale môže tiež ohroziť váš život. Hlavným sacharidom používaným v energetických géloch, ktoré môžu spôsobiť takéto stavy je maltodextrín, ktorý má vyšší glykemický index ako bežný biely cukor. Tieto gély sú väčšinou vyrobené z vody a chemikálií, zoznam zložiek na zadnej strane produktu je uvedený v hierarchii, pričom voda je nasledovaná 2 malými zložkami. Viac informácií o glykemickom indexe môžete získať pomocou Glycemic Chart.

Maltodextrín však nie je sám o sebe absolútne zlo, ale môže byť veľmi užitočný pre krátke výboje energie, ako napríklad pri šprintoch. Pri použití energetického gélu vyrobeného výlučne s použitím maltodextrínu ako zdroja sacharidov, musíte ich používať častejšie. Za normálnych okolností, gél každých 20 minút vám udrží hladinu krvného cukru. To nie je ideálne, keď súťažíte na pretekoch trvajúcom viac ako 1 hodinu, pretože množstvo gélov, ktoré potrebujete konzumovať, v kombinácii so všetkými chemickými zložkami, vás častejšie nechá s tráviacim stresom.

Možno sa čudujete, či by ste mali používať výlučne gély s nízkym glykemickým indexom na základe rizika poklesu hladiny krvného cukru? No, výhoda nízkeho 'GI' (glykemického indexu), je, že nebudete trpieť poklesom krvného cukru, takže gél každých 20 minút nie je nevyhnutný. Ale tiež nebudete mať okamžitý nástup energie ako s rýchlo pôsobiacim gélom, takže to nie je dobré napríklad pre krátke šprintové preteky. Gél s nižším GI je vhodnejší pre vytrvalostné podujatia, kde sa uvoľňuje energia pomalšie do krvného obehu, pričom dochádza k pomalšiemu dopĺňaniu stratených sacharidov, čo vám umožňuje pracovať na vyššej úrovni ako bez dopĺňania sacharidov. To je v skutočnosti spôsob, akým vznikol náš Monk Cocoa Energy Gel. Bol vytvorený po horolezeckej výprave na Mount St. Helens vo Washingtone (štát), USA. Skupina horolezcov mala všetky balené gély s vysokou glykemickou energiou, ktoré spôsobili viacnásobné prípady hypoglykémie a urobili celú expedíciu oveľa nebezpečnejšou a ťažšou, než bolo potrebné. Po expedícii pán Sample vytvoril Agave # 9 Cocoa Energy Gel a náš príbeh začal.

A čo zmiešané sacharidy v energetických géloch? Možné riešenie pre prípadné doplňovanie energie? Zmiešané sacharidové produkty kombinujúce nízko a vysoko glykemické sacharidy určite ponúkajú dobrú strednú cestu. Táto kombinácia sacharidov je pravdepodobne najflexibilnejšia a najjednoduchšia na použitie, uvoľňovanie energie bude relatívne rýchle a trvalé, bude trvať dlhšie ako gél s vysokým GI, ale s nižšou maximálnou hladinou krvného cukru. Je potrebné zvážiť množstvo technických faktorov, ako je miera absorpcie zložiek a spôsob, akým by každá zložka mohla vzájomne pôsobiť na urýchlenie alebo spomalenie jej absorpcie. Ľudské faktory, ako napríklad spôsob, akým vaše telo reaguje na určité zložky, budú tiež hrať významnú úlohu v celkovej rovnici individuálnej optimálnej výživy.

V Monk Nutrition používame v energetických géloch rastlinné bio alebo prírodné suroviny s nízkym GI (ktoré môžu bezpečne používať diabetici) aj spolu so sacharidmi s nízkym aj vysokým GI. Naša hlavná zložka gélov s nízkym GI (ktorá sa používa vo všetkých našich géloch) pochádza z prémiového agávového sirupu, zatiaľ čo sacharidy s vyšším GI pochádzajú z ovocných práškov zo skutočného ovocia, ktoré dodávajú energiu rýchlejšie do svalov. Dávame prednosť energetickým gélom založeným na rastlinách z dôvodu nutričných výhod rastlinných zložiek a skutočnosti, že nemusíme používať žiadne prísady, ktoré by mohli spôsobiť žalúdočné ťažkosti. Naše rastlinné energetické gély sú vhodné pre vegetariánov a vegánskych športovcov, ako aj pre jedákov mäsa.

Napokon, typ energetického gélu, ktorý bude pre vás najlepší, je taký individuálny a jedinečný ako vy. Neexistuje žiadna „jedna veľkosť pre všetkých“ a najlepšie odporúčanie, ktoré môžeme urobiť, je, aby ste vyskúšali rôzne produkty a skúmali ich zložky. Experimentovanie počas tréningu je najlepší a najbezpečnejší spôsob, ako pochopiť, čo funguje a čo nie, bez toho, aby ste poškodili svoje výsledky. Vyskúšaním rôznych gélov môžete nájsť perfektnú zhodu so zvoleným športom a zvýšiť svoj celkový výkon nákladovo efektívnym spôsobom. Možno zistíte, že máte nežiaduce reakcie na niektoré gély, ale na iné nie. Dodávka energie sa nemusí zhodovať s vašimi pretekmi. Chuť a textúra gélov nemusí vyhovovať vašej chuti. Je to naozaj metóda pokus a omyl. Ale nemalo by sa to ignorovať.

Enjoy and have fun out there!

Russell

#TEAM9 - Monk Nutrition UK

Štítok: energetický gél

Navigácia

Nastavenia

Vytvorte si účet ak si chcete uložiť obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet ak si chcete použivať zoznamy želaní.

Prihlásiť sa